Asistentă reținută în cazul morților suspecte de la Spitalul Sfântul Pantelimon
O asistenta de la Spitalul Sfantul Pantelimon din Capitala a fost retinuta miercuri dupa-amiaza in dosarul in care procurorii Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti ancheteaza imprejurarile in care mai multi pacienti ai acestei unitati, internati la sectia de anestezie-terapie intensiva, au murit. Potrivit autoritatilor, procurorii si politistii din Bucuresti continua audierile in cazul cazului mortilor suspecte de la Spitalul Sfântul Pantelimon, dupa ce au aparut acuzatii conform carora 17 pacienti internati in sectia de terapie intensiva au murit in doar patru zile, din cauza reducerii voluntare de catre personalul medical a dozei de noradrenalina, un neurotransmitator utilizat pentru cresterea sau mentinerea tensiunii arteriale.