Ambasada României în SUA demarează o campanie pentru recuperarea Tezaurului
Ambasada României în Statele Unite a lansat o serie de evenimente pentru a atrage atenția asupra creanței pe care statul român o are asupra Rusiei. Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, a declarat: "Aducem astăzi în atenția publicului american problema Tezaurului României trimis la Moscova și sperăm să găsim aici susținere pentru angajamentul nostru de a-l aduce acasă."