Ministerul Educației introduce "Istoria comunismului din România" ca materie obligatorie
Ministerul Educației din România va implementa o nouă disciplină școlară intitulată "Istoria comunismului din România", care va fi obligatorie pentru elevii din clasele a XII-a și a XIII-a, atât în învățământul seral, cât și în cel cu frecvență redusă. Anunțul a fost făcut de Ligia Deca, ministrul Educației, într-un eveniment ce a avut loc la Facultatea de Litere a Universității din București, cu ocazia celebrării a 35 de ani de la Revoluția Română din 1989.