Înapoi la știri

Zilele Porților Deschise la ISU Dâmbovița: activități de prevenire și alarmare în cadrul Săptămânii Protecției Civile.

28 Feb 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu
Activitățile dedicate Săptămânii Protecției Civile continuă în județul Dâmbovița. Subunitățile de intervenție din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Basarab I” au deschis porțile în această săptămână pentru a le prezenta cetățenilor activitatea desfășurată de pompieri și echipamentele utilizate în caz de intervenție. De asemenea, inspectorii de prevenire au organizat un exercițiu la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” Târgoviște, pentru a pregăti elevii, cadrele didactice și personalul auxiliar în situații de urgență. În cadrul Săptămânii Protecției Civile, în dimineața zilei de miercuri a avut loc și exercițiul de alarmare publică „Miercurea Alarmelor”. Scopul acestui exercițiu a fost de a testa funcționarea sirenelor pe întreg teritoriul național, prin acționarea lor în zona de competență a inspectoratelor pentru situații de urgență. Sirenele din întreaga țară au emis semnalul „Alarmă la dezastre”, ce presupune iminența producerii unor calamități cu impact major asupra comunităților. Inspectoratul pentru Situații de Urgență Dâmbovița recomandă cetățenilor să rămână calmi și să urmărească informările transmise prin intermediul mesajelor RO-ALERT, aplicației DSU și altor surse și canale de informare ale structurilor pentru situații de urgență, precum și posturi radio și TV. Această exercițiu de alarmare are ca scop pregătirea populației în cazul unor situații de criză, precum inundațiile, accidentele tehnologice sau chiar conflictelor armate. De asemenea, este esențial ca cetățenii să fie familiarizați cu semnalul de alarmă și să știe cum să reacționeze în astfel de situații. Sirenele și mesajele vocale sunt principalele metode pentru avertizarea și alertarea populației în caz de pericol iminent. Semnalele acustice au diferite semnificații, precum „Alarmă la dezastre”, format din 5 sunete a 16 secunde fiecare și „Prealarmă aeriană” compusă din 3 sunete a 32 de secunde fiecare. Ceilalți cetățeni trebuie să fie atenți la aceste semnale și să se informeze despre măsurile de protecție ce trebuie luate în astfel de situații. Așadar, Săptămâna Protecției Civile reprezintă o oportunitate pentru cetățeni de a fi pregătiți și a lua măsurile necesare în caz de situații de urgență. Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” rămâne la datorie și își reafirmă angajamentul pentru protecția cetățenilor și a bunurilor materiale.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe